Za co nie lubimy Bydgoszczy

Rozpoczynam cykl „Bydgoszcz łelkam tu”, w którym przedstawię ciekawe miejsca, do których warto się udać, goszcząc w Bydgoszczy. Jednak zanim zacznę słodzić i miodzić mojemu miastu, napiszę parę słów o tym, co mi się w nim nie podoba. Każda miejscowość ma jakieś swoje przywary, niestety niepokojące jest to, że Bydgoszcz… ma ich dość sporo. Żeby utwierdzić się w tym, że nie jestem zbyt przewrażliwiona i nie szukam dziury w całym pomęczyłam swoich znajomych pytaniem: „Czego nie lubisz w Bydgoszczy?”. Odpowiedzi nie były wymuszone i nie trzeba było na nie długo czekać – oznacza to, że każdy z nas dostrzega minusy naszego miasta, a niewątpliwie ten największy:

– obskurne budynki, walące się kamienice, ruiny znajdujące się w centrum miasta!

Niemal zawsze to stwierdzenie pojawiało się w odpowiedziach moich znajomych. Nie bez powodu miasto zyskało przydomek „Brzydgoszcz”, co smutne – nie tylko wśród miejscowych. I szczerze powiem, nawet ja, gdy zamknę oczy i pomyślę o Bydgoszczy, widzę piękną Wyspę Młyńską, którą okala wstęga srebrzystej Brdy, w tle dostojnie stoi skąpana w słońcu Opera Nowa, a nieopodal… to cholerne, walące się dziadostwo w postaci Młynów Rothera. No Święci Pańscy, jak można pozostawić budynek w takim stanie w jednym z najbardziej obleganych przez turystów punktów rekreacyjnych?! Każdy, kto mnie zna, wie, że kocham zwiedzać opuszczone i rozpadające się domostwa, rozpadliny jarają mnie jak mało kogo, ale na serio – trzymanie czegoś takiego w centrum miasta to nawet moim zdaniem czysta groteska! Wydaje mi się, że odrestaurowanie budynku będzie wdzięcznym wydatkiem. Na pewno bardziej trafnym niż przeznaczenie dziesiątków milionów złotych na system ITS, w którym ani turyści, ani mieszkańcy miasta nie wiedzą, o co chodzi.

BydgoszczA takie widoczki ujrzymy, spacerując wzdłuż Brdy

BydgoszczBydgoszcz

Kompromitującym dla wizerunku miasta jest widok, jaki ujrzy każdy przejezdny poruszający się głównym ulicami miasta – Focha, Jagiellońską, Poznańską, Toruńską, Gdańską. Ruina jedna za drugą! Ciężko jest mi potem wytłumaczyć odwiedzającym mnie znajomym spoza Bydgoszczy, że miasto ma swoje piękne miejsca, gdy przejeżdżając głównymi ulicami widzieli coś takiego:

BydgoszczBydgoszczBydgoszczBydgoszczBydgoszcz

Baaardzo nie podobają mi się te zaniedbane kamienice – obskurne, powybijane okna, zabite deskami… I to w centrum miasta, masakra…. Myślę, że jest tu wiele przestrzeni, którą można by fajnie wykorzystać, a tymczasem jest „zaśmiecona” właśnie garażami, obskurnymi budynkami itd.

M. D

– wandale, żule, zaściankowi ludzie, dresy

Wiadomo, że ciężko jest zmienić ludzką mentalność. Polak zawsze będzie różnił się od Niemca, Francuza, czy Szweda – jest to oczywiste. Jak to jednak jest możliwe, że tak wielkie różnice zachodzą wewnątrz jednego kraju? Dlaczego w jednej miejscowości jest więcej poobijanych przystanków autobusowych niż w innych? Dlaczego w Bydgoszczy co chwila jakiś pan Edward pyta mnie „Kierowniczko, poratujesz złotóweczką?” a w Poznaniu jedynymi żebrakami, których udało mi się spotkać to gołębie na dworcu czekające na rzucony litościwie okruch chleba?

T. był ostatnio na kursie organizowanym w Gdańsku. Jego uczestnikami byli ludzie z całej Polski. W momencie, gdy T. powiedział, że jest z Bydgoszczy, pozostali kiwali ze współczucia głowami. Jakby w ich mniemaniu niemożliwym było pojechać do Bydgoszczy i wrócić bez lima pod okiem.

sygnalizacje świetlne, których stawia się coraz więcej i coraz bardziej bezmyślnie. Korki przy Rondzie Kujawskim są właśnie tego rezultatem. Intryguje nowopowstałe światła na Rondzie Wielkopolskim – jaki jest cel stawiania sygnalizacji, gdzie ruch jest płynny i nie wymagający ingerencji?

Bydgoszcz

nic się tu nie dzieje

Mało eventów, koncertów, wstępów. Nawet jeżeli coś jest organizowane, to najczęściej jest słabo rozreklamowane. Samo miasto ma bardzo mało swoich lokalnych imprez… Ster na Bydgoszcz, Bydgoski Festival Nauki, Camer Image (lokalny?) i….? No właśnie, co? Poratujcie propozycjami?

Wkurza mnie, ze jest mało imprez z muzyką na żywo – a jeśli już są, to najczęściej motyw wiodący to hip-hop, czyli nic co by mnie interesowało.

P. Ś

– brak interesujących miejsc, do których można by się udać w piątek wieczorem, pokazać osobom spoza Bydgoszczy

Są młodzi ludzie w mieście, ale ich nie widać. W Bydgoszczy brak Starbucksa, brak fajnych miejsc typu kafejki dla rodzin z dziećmi, fryzjera typowo dziecięcego, brak miejsc do spędzania czasu takich świeżych, klubokawiarni, muffinarni, kin offowych.

K. C.

– fatalny stan dróg , mało ścieżek rowerowych – zauważy ten, kto jeździ samochodem tak jak T. lub rowerem tak jak ja.

– dużo marketów w centrum miasta i galerii handlowych

Nie lubię też tego, ze pomysł na zagospodarowanie okolic centrum to budowanie galerii handlowych.

P. Ś.

Gdy widzimy z T. plac budowy, zawsze obstawiamy, czy to będzie Biedronka, Czerwona Torebka, Carrefour, Kaufland czy centrum handlowe. Marketów i galerii jest w Bydgoszczy od groma i może nie byłoby w tym nic złego, gdyby w samym sercu Starego Rynku nie stała Biedronka.

Bydgoszcz

Bydgoszcz

A oto inne propozycje moich znajomych:

Wkurza mnie, że Myślęcinek jest zupełnie nie wykorzystany, a ma moim zdaniem ogromny potencjał.

P. Ś.

Nie to, że mnie wkurza tylko taka refleksja np. do inwestycji budowlanych. Miasto moim zdaniem powinno iść w takim kierunku bardzo nowoczesnym, aby być skrajnie rożnym od Torunia turystycznie.

M.D.

Wkurza mnie port lotniczy i dokładka do niego, brak przemysłu oraz brak obwodnicy i dojazdu do Bydgoszczy z Poznania i Gdańska.

D. B.

Z wad to duża ilość nisko płatnej pracy, stare tramwaje, brak obwodnicy, brak pomysłu na rozwój czy iść w turystykę czy biznes.

P.D.

Strefy parkowania płatne w sobotę

T.

 

I co by nie było, że tylko narzekamy, oto parę fajnych rzeczy, z których jesteśmy bardzo zadowoleni, że są w Bydgoszczy

– rower aglomeracyjny, siłownie na świeżym powietrzu (chociaż w innych miastach mają już to od dawien dawna)

Bydgoszcz

Bydgoszcz

– bloki są odnowione i ocieplone (doceni ten, kto widział  wieżowce w Poznaniu)

– jest dużo zieleni

BydgoszczBydgoszcz

– dobrze rozwiązana komunikacyjnie tramwajową i miejska

Bydgoszcz

– przepiękne murale

Bydgoszcz

 

 

Polecam zajrzeć:

Kronika dziadostwa bydgoskiego – tap madl spośród bydgoskich brzydul.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pozostań też z nami w kontakcie:
– Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami z naszych podróży
– Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe rękodzieła, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy

Reklama
Jestem na Instagramie!

 Całkiem niedawno moja koleżanka udostępniła na swojej ścianie na Facebooku demotywatora ze zdjęciem pięknego, kwiecistego ogrodu z dopiskiem "Wiosna. Jakby ktoś nie wiedział jak wygląda". Skomentowałam jej zdjęciem błotnistej drogi i roztopów i napisałam, że właśnie tak wygląda wiosna, a na demotywatorze ma zdjęcie z holenderskiego Keukenhof - ogrodu tulipanów. Keukenhof stawia dość wysoko poprzeczkę polskiej wiośnie. Nie możemy przecież oczekiwać, że od razu zrobi się u nas równie pachnaco i kolorowo Jednak jeśli tak bardzo wam tęskno do dobrodziejstw, które niesie ze sobą wiosna, rozważnie Keukenhof jako opcję na majówkową podróż! O naszych wrażeniach z tego miejsca przeczytacie na blogu ➡️Link w BIO ⬅️ ___________________________________ #keukenhof #Holandia #holland #majowka #długiweekend #eurotrip #majówka #podrozezdzieckiem #podróżezdzieckiem #podróżemałeiduże #instatravel #noszerazykilka #zawadiaka
 Amsterdam to stolica muzeów – znajduję się tu największa ilość muzeów na metr kwadratowy z wszystkich miast świata! Naprawdę warto zarezerwować sobie chociaż jeden dzień, żeby zobaczyć kilka z nich. Podczas naszego zeszłorocznego pobytu w stolicy Holandii udało nam się odwiedzić zaledwie jedno miejsce, za to naprawdę godne rekomendacji. Zapraszam na wirtualną wycieczkę po... muzeum mikrobów! Witajcie w Micropii! ➡️Link w BIO ⬅️ __________________________________ #amsterdam #Holandia #majowka #długiweekend #eurotrip #muzeum #micropia #muzeummikrobów #visitholland #holland #travelwithkids #kidstravel #instatravel #mikroby #majówka #podrozezdzieckiem
 Kaj się w końcu znalazł. Jak to z chłopami bywa, zabawiał u innej kobiety. Niemniej przyjemnie było być światkiem jego poszukiwań. Wspaniałe widowisko, któremu przewodziło malowanie piaskiem Tetiany Galitsyny, można było obejrzeć wczoraj w Filharmonii Pomorskiej. Pocieszę was jednak - ponownie występ będzie można obejrzeć w marcu, tylko przewodzić będzie mu inny temat. Ja daję przedstawieniu mocne 6/10, a tylko tyle przez moje nastawienie na opowiadanie historii wyłącznie piaskiem. Rozumiem, że udział aktorów w widowisku był niezbędny, żeby utrzymać uwagę małych widzów, ale jakoś psuło mi to klimat. (Tylko ja mogłam spodziewać się braku dzieci na baśni dla dzieci ). Te. trochę się nudził, a to też dlatego, że nie znał tej baśni i nie bardzo nadążał za fabułą. (Czaicie? Jak można nie znać "Królowej Śniegu"? ). Dodatkowa atrakcja - malowanie światłem - wbiła nas w fotele! Piękny efekt wizualny! #królowaśniegu #snowqueen #tetianagalitsyna #filharmoniapomorska #malowaniepiaskiem #malowanieświatłem
 Czy i wy zastanawiacie się czasem, co znanym osobistościam siedzi w głowach? Jakie jest źródło ich pasji i motywacji, jaki jest przepis na sukces? Film Hermana Vaske to poważny, trwający 30 lat projekt - pogoń za odpowiedzią na pytanie "Dlaczego jesteś kreatywny?". Odpowiadają na nie m.in. Quentin Tarantino, Umberto Eco, Yohji Yamamoto, Angelina Jolie, Yoko Ono, David Lynch. Przyznam, że dawno nie oglądałam niczego tak pomysłowego i inspirującego! Spośród całej tej polifonii opinii wybieramy sobie te, które najbardziej nas przekonują. Bardzo zaskoczyła mnie Bjork, Merlin Manson i George R. R. Martin, a odpowiedź Hawkinga zapisałam sobie w zeszycie i w sercu ;) Film można było obejrzeć w Kinie Orzeł, niestety wczoraj odbył się ostatni seans. Jeżeli jednak otrzymacie możliwość obejrzenia, nie zastanawiajcie się! Sama z chęcią ponownie obejrzałabym dokument, ale tym razem z możliwością pauzy i notatnikiem w ręku. #dlaczegojesteśkreatywny #whyareyoucreative #kinoorzeł
 Jeszcze tylko 16 lat... #happybirthdaymyson
 Jak przygotowania do Świąt? Prezenty kupione? Jeżeli szukacie jeszcze inspiracji na prezent książkowy dla rocznego malucha, to może przyda wam się najnowsza recenzja na blogu. Nowy przegląd książek dla dziecka od 0-2lat już na noszerazykilka.pl ➡️Link w BIO ⬅️ _____________________________ Małą ściagawka, rozpoczynając od tych najbardziej lubianych przez Miszę: 1. #jedźjedźstój #charisemericleharper @wydawnictwobabaryba 2. #przedmoimdomem @marianne_dubuc @dwiesiostry 3. #mójnajlepszyelementarz #richardscary @wydawnictwobabaryba 4. #poznajędźwięki @yoyobookssk 5. #idziemynaniedźwiedzia #michaelrosen #helenoxenbury @dwiesiostry 6. #popatrzwniebo #joannagębal #monikazborowska @muchomor.pl 7. #auta #stephanlomp @wydawnictwobabaryba 8. #naszeciało #hectordexet @wydawnictwomamania 9. #nocniknadnocnikami #alonafrankel #wydawnictwonisza 10. #śpijkróliczku #muhlejorg @dwiesiostry 11. #paluszkowaolimpiada #tulletherve @insignis_media 12. #kołysankaopiersiachmamy #monikacalaf #mikelfuenres @wydawnictwomamania
 • Bydgoszcz wiosną i latem jest piękna głównie dzięki wspomnianej Wyspie Młyńskiej, warto jeszcze pamiętać o bydgoskiej Marinie, gdzie można wypocząć siedząc tuż nad rzeką w koszach plażowych czy wypozyczyc rowery wodne , kajaki i łódki. Inwestycja w rozwój miasta zorientowanego na rzekę jest jedną z najbardziej trafionych, szkoda tylko, xe nikt nie pomyslal o odnowieniu kamienic usytuowanych wzdłuż Brdy

  • zawadiaka

   Szczerze mówiąc, to bardziej od kamienic denerwuje mnie pozostawienie w takim stanie Młynów Rothera. Budynek sam w sobie jest przepiękny, gdyby go w jakiś sposób zagospodarować, mógłby stać się symbolem Bydgoszczy.

 • Tak się składa, że trzy lata studiowałyśmy w Bydgoszczy. Rynek przepiękny, Gdańska też ma w sobie urok, ale fakt faktem, że tak obdrapanych budynków nie widziałyśmy. Biedronka, musieli chyba jakoś niedawno, bo w marcu? byłyśmy to nie widziałyśmy. Teraz macie festiwal LiterObrazki https://www.facebook.com/events/410601249123445/
  Faktycznie, mało się dzieje w Bydgoszczy. Jak przeprowadziłyśmy się do Torunia to byłyśmy w szoku ile imprez kulturalnych.

  • zawadiaka

   Na szczęście Bydgoszcz się rozkręca i zaniedbanych budynków pozostaje coraz mniej. Imprez też z rok na rok organizowanych jest coraz więcej, miejmy więc nadzieję, że będzie tylko lepiej.