„Gdzie śmierdzą wszyscy, nie czuć nikogo”. Wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu

Jakoś mi tak niezręcznie, bo już trzy razy odwiedziłam Muzeum Mydła i Historii Brudu, a jeszcze nie poświęciłam mu żadnej wzmianki na blogu. A przecież to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Bydgoszczy! Zabieram tam zawsze znajomych, którzy chcą zobaczyć w mieście coś ciekawego i za każdym razem wychodzimy z niego podekscytowani, ze sporą dozą wiedzy w głowach… i mydełkami w rękach.

Nieuważny obserwator przechadzający się ul. Długą może przeoczyć to niepozorne miejsce, ulokowane między butikami i sklepami z galanterią. Bardziej spostrzegawczy zauważą wielki szyld nad wejściem: Muzeum Mydła i Historii Brudu.
To brud ma jakąś historię? Tak! I to niezwykle intrygującą!
Zapraszam na wirtualny spacer, a przekonacie się, dlaczego warto ją poznać.

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Na wstępie warto zaznaczyć, że zwiedzanie Muzeum składa się z dwóch etapów.

Pierwszym są warsztaty, na których własnoręcznie wykonamy mydło. Wybierzemy jego kształt, kolor, zapach, a także dodatki peelingujące. Mydło trafia do lodówki i zastyga. Nasz wyrób odbieramy pod koniec zwiedzania i możemy je zabrać do domu.

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

W drugim etapie zwiedzamy Muzeum wraz z przewodnikiem, który opowiada o dziejach higieny na przestrzeni 5000 lat. Dowiadujemy się m.in., jakie podejście do czystości mieli ludzie w różnych epokach, kiedy powstała pierwsza substancja myjąca, jakimi preparatami barwiono mydło, jaka jest geneza powstania pefrum i jaki wkład do współczesnego podejścia do higieny miał dr Prießnitz. Pamiętającym czasy PRL na pewno łezka zakręci się w oku, patrząc na autentyczne eksponaty z tamtych lat.

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Nigdy nie znudzi mi się zwiedzanie Muzeum Mydła i Historii Brudu, ponieważ każdy przewodnik przedstawia historię higieny nieco inaczej – nie chodzi mi o mieszanie faktów, ale dodawanie od siebie „smaczków”. W moją pamięć zapadło, jak młoda przewodniczka opowiadała nam jakie dodatkowe zastosowanie, oprócz tego piorącego, miał dawniej proszek do prania. Dodawano go do mleka, aby za szybko nie skwaśniało, a także do piwa, aby ładnie się pieniło. Wspomniała przy tym, że kiedyś jeden ze zwiedzających, pracownik mleczarni, na tę ciekawostkę odrzekł: Proszę pani, teraz gorsze rzeczy dodaje się do mleka.

Z eksponatów wrażenie wywarła na mnie maź będąca dawnym odpowiednikiem mydła, składająca się z piasku, zwierzęcego łoju i popiołu. No i pewną konsternację wywołała u mnie gąbka morska na patyku – to z kolei praprzodek papieru toaletowego. Wielokrotnego użytku.

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Muzeum powstało w 2012 roku i prężnie się rozwija, co zauważyłam na moich zdjęciach, ponieważ pochodzą z różnych lat (2015, 2018, 2020). Przybyło eksponatów, poszerzył się asortyment sklepiku, w którym możemy kupić mydła, książki zahaczające tematem o higienę, kubki, magnesy, torby i wiele innych. Zwiększyła się również ilość oferowanych usług jak na przykład wyprawienie urodzin w Muzeum czy wieczoru panieńskiego. Podczas ostatniej wizyty zaskoczyła mnie wielka interaktywna mapa USA z wyraźnie zaznaczonymi stanami. Pomysłowa gablota powstała, aby wyeksponować mydła hotelowe, które Muzeum otrzymało od darczyńcy – biznesmena, który podróżując po stanach, przez 35 lat uzbierał pokaźną kolekcję mydeł. Gdy wciśnie się przycisk przy konkretnym mydełku na mapie zaznaczy się rejon, z którego pochodzi.

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Jeżeli kogoś dziwi powstawanie takich miejsc, zapraszam na wycieczkę do Amsterdamu, gdzie swojego muzeum doczekały się m.in.: torebki, diamenty czy bakterie i mikroby. Przedstawienie historii powstania i rozwoju rzeczy czy zjawisk życia codziennego jest coraz powszechniejsze i znajduje sporą rzeszę odbiorców. Bardzo się cieszę, że moje miasto oferuje tak wartościową atrakcję i pewnie nie raz jeszcze przyprowadzę do Muzeum Mydła i Historii Brudu kolejnych zwiedzających ;).
______________________________________________________

DODATKOWE INFORMACJE

Zwiedzanie muzeum Mydła i Historii Brudu trwa ok. 50 minut.

Ceny biletów:

  • bilet normalny/ulgowy – 18 zł (dzieci do lat 3 bezpłatnie)
  • bilet rodzinny (4-5 osób) – 59 zł
  • bilet grupowy (od 10 osób) – 15 zł/osoba
  • bilet grupowy szkolny (od 10 osób) – 15 zł/osoba
  • bilet grupowy (poza godzinami pracy muzeum) – 16 zł/osoba

Zwiedzanie dostępne jest o stałych godzinach:

  • od lipca do marca: 10:30, 12:00. 13:30, 15:00, 16:00 i 17:00
  • kwiecień, maj, czerwiec: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00

Muzeum można zwiedzać również w innych godzinach, niż regularne godziny otwarcia, tj.: 8:00, 9:00, 18:00 oraz 19:00. Jednak cena biletu jest wyższa.

Zwiedzanie z anglojęzycznym przewodnikiem 11:30, 13:00, 14:30

Liczba biletów na każde zwiedzanie Muzeum jest ograniczona. Tylko wcześniejsza rezerwacja gwarantuje udział w warsztatach i zwiedzaniu.

Strona www http://www.muzeummydla.pl

Lokalizacja:

ul. Długa 13-17
85-034 Bydgoszcz

Muzeum Mydła i Historii Brudu jest częścią Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O – przemysłowego szlaku tematycznego w Bydgoszczy. Na blogu ukazała się relacja z pozostałych miejsc należących do Szlaku TeH2O:

Eksploseum
Dawna Gazownia Miejska

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pozostań też z nami w kontakcie:
– Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami z naszych podróży
– Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe rękodzieła, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy

Reklama